Choroby Archiwum wpisów
Taka sytuacja11 stycznia 2014 - Choroby - Ryszard Sterczyński
Chorzy na Parkinsona nie mają dzisiaj szans. Ci z drżeniem rąk mogą jeszcze wyjść na ulicę. Pozostali z powodu niesprawności są uzależnieni od rodzin.
Teoretycznie mogą skorzystać z trzech różnych terapii. Ale tylko jedna jest refundowana. Dlatego większość chorych i ich rodzin cierpi dalej.
Głęboka stymulacja mózgu (DBS) sprawdziła się i u kolejarza, którego poznałem 12 lat temu, i u obecnego prezydenta Opola. Trudno ich odróżnić od zdrowych ludzi, bo medycyna zdziałała w ich przypadku cuda. Ale nie dla każdego wskazana jest taka terapia. Reszta, by jako tako funkcjonować, sięga codziennie po tabletki (niekiedy nawet 22 sztuki w ciągu doby!). Tylko nieliczni, jak, jak pani Danuta, noszą przy sobie pompę z lewodopą do wlewu dojelitowego. Wyższość pompy nad tabletkami jest ewidentna. Stałe działanie leku zapobiega wahaniom samopoczucia, czyli takim sytuacjom, że przez pewien czas sprawnie chodziłeś, teraz nawet kroku nie zrobisz.
Ale o to wszystko trzeba się dobijać, prosić, walczyć, bo polska służba zdrowia to pole bezustannej bitwy, w której co jakiś czas pojawiają się zwycięzcy (czyt. dofinansowani), którzy mieli lepszych lobbystów, a po drugiej stronie zostają pokonani chorzy ze swoimi starymi terapiami, cierpiący na brak środków.
Czy system zdrowotny przygotowany jest do starzejącego się coraz bardziej społeczeństwa?
Najtrafniej opisała sytuację Jadwiga Pawłowska-Machajek, prezes Fundacji na Rzecz Chorych na Parkinsona: – Zniedołężnienie chorych na Parkinsona nie dostrzegane jest przez społeczeństwo, ponieważ dokonuje się za zamkniętymi drzwiami ich domów, z których nie wychodzą, w których są więzieni i w których zwykle kończą swoje życie.
Zdjęcie: sxc.hu
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Kapusta nie na rany
Aż pół miliona Polaków ma trudno gojące się rany. O co dokładnie chodzi?
Znamiona do kontroli
Lubicie się opalać? Teraz nie pora na to. Pora, żeby oglądać, jak się mają nasze znamiona.