Dieta Archiwum wpisów
Talerz w ciąży14 stycznia 2014 - Dieta - Halina Sterczyńska
Czy wyobrażasz sobie, kim będzie twoje dziecko? Na przykład za 40 lat? Marzysz o tym, żeby było zdrowe i szczęśliwe.
Żeby tak się stało, od dziś zmień swój jadłospis. To, co jesz, wpływa na stan dziecka nie tylko w momencie jego narodzin. Programuje jego zdrowie na całe życie.
A konkretnie?
Jeśli dopiero planujesz ciążę, jedz 5 urozmaiconych posiłków dziennie.
TAK: dla pełnoziarnistych produktów zbożowych, mleka i jego przetworów, białka z różnych źródeł (rośliny strączkowe, ryby, mięso, jaja), tłuszczów roślinnych, warzyw (500 g dziennie) i owoców (300 g), 2-2,5 l płynów .
NIE: dla fast foodów i alkoholu.
OGRANICZ: słodycze, sól, kawę.
Uwaga: sól jest w wielu gotowych produktach, nie tylko w solniczce!
Jesteś już w ciąży? Jedzenie za dwoje to mit. Jeśli nadmiernie utyjesz, narazisz siebie i dziecko na wiele powikłań i utrudnisz sobie życie na co dzień. Pomyśl o dźwiganiu dodatkowego bagażu, żylakach i bólach kręgosłupa. Jednak odchudzanie podczas ciąży też jest zabronione. A więc?
Optymalny przyrost twojej wagi w tym czasie to 10-14 kg. W tym zaledwie 2-4 kg ma stanowić tkanka tłuszczowa, wyściełająca jamę brzuszną i przeznaczona na zapas energetyczny podczas karmienia piersią. Aby to osiągnąć, dopiero w II trymestrze ciąży jesz codziennie o 360 kcal więcej niż dotąd, a w III – o 475 kcal.
Jak ma wyglądać twój talerz? Podobnie jak wtedy, kiedy się do niej przygotowywałaś. Najwięcej powinno być na nim węglowodanów złożonych (chleb, ryż, makaron z pełnego przemiału, płatki owsiane, kasze), następnie warzywa, owoce, produkty mleczne, a dopiero potem mięso, ryby, jajka, tłuszcze.
Dokładne wskazówki – co i ile, jadłospisy i przykłady znajdziesz w Poradniku żywienia kobiet w ciąży. Ściągnij go sobie ze strony www.imid.med.pl lub www.1000dni.pl
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Zaczerpnij powietrza
Łatwo powiedzieć. Ktoś, kto choruje na POChP, może mieć z tym trudności.
Serce kobiety
Typowy objaw zawału to ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewej ręki, ramion, szyi, żuchwy i trwa ponad 20 minut. Jednak u kobiety może to wyglądać inaczej.