Choroby Nowotwory Archiwum wpisów

Narzędzia na raka13 lipca 2014 - Choroby Nowotwory -

Pacjenci czekają w kolejce. Rak nie czeka, rozwija się.

Najpierw jest podejrzenie – że coś tu nie tak. Czekasz więc na wizytę u specjalisty. Specjalista daje skierowanie na badania. Czekasz. Z wynikiem badania znów czekasz do specjalisty… A powinieneś płynnie przechodzić z jednego gabinetu do drugiego.

Cały proces jest podzielony na etapy: konsultacja, diagnostyka, leczenie. Każdy z nich ma swoje własne ograniczenia. Powodują one, że np. pacjentka z rakiem piersi w Polsce czeka dwa razy dłużej, niż zalecają standardy brytyjskie.

Pacjentka z rakiem piersi w Polsce czeka dwa razy dłużej, niż zalecają standardy brytyjskie.

Skąd wiadomo, jak długo pacjenci w Polsce czekają na lekarza? Bada to fundacja Watch Health Care. Teraz ma nowe narzędzie o nazwie OnkoBarometr, monitorujące zmiany w dostępności do gwarantowanych świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii w Polsce. Tak to się mądrze nazywa, a w praktyce dowiadujemy się z niego, że:
W maju br. Polacy czekali na gwarantowane świadczenia zdrowotne z zakresu onkologii około 1,1 miesiąca. Spośród pięciu przeanalizowanych dziedzin najdłuższą kolejkę odnotowano w chirurgii onkologicznej – 1,8 miesiąca, a najkrótszą w radioterapii onkologicznej – 0,5 miesiąca.

Najważniejsze problemy to utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów i diagnostyki obrazowej (diagnostyka obrazowa to rentgen, usg, tomografia). Według stanu z maja na konsultację specjalistyczną w onkologii czekano średnio 1,5 miesiąca. Najdłużej do hematologa – aż 3,5 miesiąca.

Na badania diagnostyczne czeka się średnio około 1,7 miesiąca – tymczasem na rezonans diagnostyczny, stosowany w diagnostyce raka mózgu, aż 4,5 miesiąca.

Jeśli chodzi o zabiegi, najdłuższy jest m. in. czas oczekiwania na rekonstrukcję piersi z użyciem implantu typu ekspander (8 miesięcy) i usunięcie guzka tarczycy.

Tak to wygląda. A pacjent nie tylko czeka, ale nie wie, co robić. I czy jest dobrze leczony. Wymyślono kolejne narzędzie, które pomaga choremu zorientować się w sytuacji: serwis informacyjny www.oncompass.pl. Działa od początku czerwca w języku polskim. Jego cel to pomoc lekarzom i pacjentom w podejmowaniu trafnych decyzji o wyborze terapii spersonalizowanej na podstawie analizy mutacji genowych. Dla wielu pacjentów to szansa na udział w badaniach klinicznych prowadzonych na całym świecie.

Co to da? Nie ode mnie zależy, jak mnie będą leczyć – powie ktoś. A jednak – wiedzieć, to móc. Pisaliśmy już o tym, przedstawiając jeszcze inny pomysł – oceniającą szpitale Onkomapę. Myślę, że im więcej, tym lepiej. Krótko mówiąc: pacjencie, nie jesteś sam.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

14 października 2014
Rodzinny cholesterol

Jesteś aktywny, nie masz nadwagi, a poziom cholesterolu ciągle wysoki? Może po prostu odziedziczyłeś go po rodzicach.

Czytaj dalej

21 czerwca 2018
7 trików na pyłki

Jak nie dąb, to pokrzywa, trawy albo szczaw. W tym roku trawy zaczęły pylić wyjątkowo wcześnie, może więc szybciej skończą. Ale na pewno znajdzie się inny alergen. Jak żyć?

Czytaj dalej