Dieta Archiwum wpisów

Nowalijki, mrożonki?30 marca 2015 - Dieta -

Zmieniają się pory roku, ale zasada jedzenia codziennie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców jest ciągle taka sama. Nie może ich zabraknąć we wiosennym menu.

Tylko skąd je brać o tej porze roku? Kupować egzotyczne papaje i marakuje (no co, też owoc), dźwigać z piwnicy marchew i cebulę, zdecydować się na apetyczne nowalijki czy sięgnąć po mrożonki?

Jedzmy wszystkiego po trochu: różne warzywa, kupowane w różnych miejscach. Wtedy nawet jeśli zjemy coś szkodliwego, nie będzie tego dużo.

Mrożonki to chyba w tej chwili wybór najpewniejszy. Zamrożone w najlepszym momencie, nie straciły wiele witamin i minerałów. Uwaga: nie mogą być zbrylone (chyba że to siekany szpinak), a torebka rozerwana.

Warzywa z piwnicy? Czy masz gwarancję, że były prawidłowo przechowywane? Jeśli ziemniaki kiełkują, to raczej nie. Nie jestem zwolenniczką robienia takich zapasów. Lepiej kupić je w sklepie, bo w magazynie na pewno przetrwały zimę w lepszych warunkach niż u nas.

Nowalijki? Oto jest pytanie! Witamin na pewno mają więcej niż zimowe zapasy. Ale mogą zawierać też substancje, którymi przyspieszono ich wzrost. Dorosłym ludziom nie zaszkodzi kilka listków sałaty czy parę rzodkiewek. Gorzej z małymi dziećmi oraz… jeszcze mniejszymi zwierzętami. Słyszałam o śwince morskiej, która nie przeżyła po zjedzeniu wiosennej sałaty.

Organizm dziecka, zwłaszcza do 10 miesiąca życia, gorzej niż u osoby dorosłej radzi sobie ze szkodliwymi substancjami w warzywach spod folii czy szklarni. Kilka praktycznych wskazówek:
• najmniej azotanów kumulują wiosenne pomidory, ogórek, papryka, fasolka szparagowa
• więcej ich znajdziemy w marchwi, selerze, pietruszce
• a najwięcej w sałacie, szpinaku, młodej kapuście i rzodkiewce
• nie kupujmy rzodkiewek gigantów – wchłonęły o jedną porcję nawozu za dużo
• z sałaty oberwijmy liście zewnętrzne, pozbądźmy się też głąba

A generalnie? Jedzmy wszystkiego po trochu: różne warzywa, kupowane w różnych miejscach. Wtedy nawet jeśli zjemy coś szkodliwego, nie będzie tego dużo. Hodujmy na parapecie rzeżuchę (jak radzi nasz zaprzyjaźniony portal //naturalnie.pro), szczypiorek i zioła. Warto też pić soki owocowe i warzywne. Życzę wszystkiego zielonego. I w ogóle kolorowego.

Zdjęcie zrobiliśmy podczas degustacji wiosennego menu w Hotelu Sofitel Warsaw Victoria. A na nim przygotowywanie wiosennej sałatki nicoise w restauracji Le Victoria Brasserie Moderne według przepisu szefa Macieja Majewskiego.

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

17 stycznia 2014
Śmieciowa, ale ważna

¾ Polaków twierdzi, że wie, jak działa wątroba. Ale tylko połowa zapytanych potrafi wymienić choćby jedną z jej funkcji.

Czytaj dalej

10 grudnia 2014
Znamiona do kontroli

Lubicie się opalać? Teraz nie pora na to. Pora, żeby oglądać, jak się mają nasze znamiona.

Czytaj dalej