Choroby Archiwum wpisów
Alergia na słońce22 maja 2015 - Choroby - Halina Sterczyńska
Nie wszyscy cieszą się z kontaktu ze słońcem. Na pewno nie ci, którzy na promieniowanie UVA reagują alergią. Tak jak ja.
Nie jest ona niczym dziwnym na wiosnę, kiedy brak nam w skórze melaniny – barwnika, chroniącego ją przed promieniowaniem. Efekt to pokrzywka, grudki, swędzące krostki, pęcherzyki. Ten, kto ma co roku takie objawy, wie, że już od początku wiosny musi stosować kremy z filtrem. Na szczęście taki kłopot szybko znika.
Co robić, jeśli mamy skłonność do pokrzywki słonecznej? Spędzić lato w cieniu?
Jednak fotodermatoza – czyli uczulenie na słońce – może pojawić się nagle i to w środku sezonu u kogoś, kto nigdy nie miał takich problemów. Ale zaczął stosować nowe leki, kosmetyki, zioła. Zawarte w nich związki chemiczne zmieniają się pod wpływem światła słonecznego i zdarza się, że organizm traktuje je jak wroga. Wtedy reakcja ja utrwala się i powtarza przy następnej okazji. Warto zapamiętać, co stosowaliśmy, kiedy słońce zaczęło nam dokuczać.
Najczęściej fotouczulają:
– leki: hormonalne (środki antykoncepcyjne), niektóre antybiotyki, leki moczopędne, przeciwarytmiczne, fenofibraty, niektóre beta-blokery, leki przeciwdepresyjne i przeciwpadaczkowe. Również dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, zawierające ibuprofen, naproksen, ketoprofen, przyjmowane zarówno do wewnątrz i na zewnątrz oraz preparaty stosowane na skórę w leczeniu łuszczycy, dziegcie i pochodne witaminy A (izotretynoiny, retinol).
– zioła: dziurawiec i arcydzięgiel.
– kosmetyki, zawierające alkohol, środki przeciwbakteryjne, olejki eteryczne i substancje zapachowe, lanolinę, retinol, kwasy AHA i BHA.
Jeśli ktoś jest szczególnie wrażliwy, mogą go uczulać nawet filtry chemiczne w kosmetykach przeciwsłonecznych. Wtedy trzeba wybierać filtry mineralne.
Co robić, jeśli mamy skłonność do pokrzywki słonecznej? Spędzić lato w cieniu? Stosujmy filtry z wysokim faktorem. Jak wysokim? Najlepiej sprawdzić to indywidualnie. Na głowie nośmy kapelusz. Czytajmy ulotki leków i zachowujmy ostrożność, kiedy je przyjmujemy.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Taka sytuacja
Chorzy na Parkinsona nie mają dzisiaj szans. Ci tylko z drżeniem rąk mogą jeszcze wyjść na ulicę. Pozostali z powodu niesprawności są uzależnieni od rodzin.
Rak schodzi ze stołu
Okazuje się, że zamiast kłócić się o leczenie raka, do wielu zachorowań można po prostu nie dopuścić. Wystarczy inaczej się odżywiać.