Dieta Archiwum wpisów

Ostrożnie z grzybami18 września 2017 - Dieta -

Lasy, łąki, a nawet ogródki są tej jesieni pełne grzybów. Niestety, te jadalne są w mniejszości.

Nie mam wprawy w ich zbieraniu, ograniczam się więc do kurek, bo potrafię je rozpoznać. Są smaczne, a przyjemność ze zbierania – bezcenna. Jeśli skuszę się na inny grzyb, przedstawiam go do oceny sąsiadowi – doświadczonemu grzybiarzowi. Bardzo boję się zatrucia i wiem, że mam rację.

Grzybobranie to najwspanialsza rozrywka, a grzyby (te jadalne!) są smaczne, jednak nie powinny ich w ogóle jeść małe dzieci oraz osoby, które mają problemy z przewodem pokarmowym.

Najwięcej zatruć powodują muchomor sromotnikowy i krowiak podwinięty, Następne w kolejności są muchomor plamisty i czerwony. Ten sromotnikowy można pomylić z jadalnymi: gołąbkiem zielonawym, gąską, kanią, a nawet pieczarką polną. Zawiera m.in. amatoksyny, które nie poddają się działaniu wysokiej temperatury i powodują zniszczenie narządów wewnętrznych, przede wszystkim wątroby. Śmiertelne zatrucie powoduje już 50 g tego grzyba.

Objawy zatrucia występują zwykle po 12 godzinach, ale to nie reguła – mogą wcześniej i mogą później. Są to bóle brzucha, nudności, wymioty, bardzo silna biegunka. Potem następuje okres utajenia, jest to jednak spokój pozorny, bo toksyny w tym czasie niszczą wątrobę. Strach nawet pisać, co dzieje się potem.

W razie podejrzenia, że doszło do zatrucia grzybami, należy jak najszybciej szukać pomocy lekarza. Trzeba mu powiedzieć, jakie grzyby i w jakiej ilości zostały zjedzone, gdzie zebrane, jak przygotowane i przechowywane przed zjedzeniem i po jakim czasie wystąpiły objawy.

Grzybobranie to najwspanialsza rozrywka, a grzyby (te jadalne!) są smaczne, jednak nie powinny ich w ogóle jeść małe dzieci oraz osoby, które mają problemy z przewodem pokarmowym. A każdy może się pochorować po potrawie z grzybów, jeśli była niewłaściwie czy w niehigieniczny sposób przygotowana i przechowywana.
Mimo wszystko – spotkajmy się w lesie
🙂

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

14 stycznia 2014
Wszystko dla dziecka

To nieprawda, że nie można ukarać rodziców za nieszczepienie dziecka. Grozi za to nawet 50 tys. zł grzywny.

Czytaj dalej

11 kwietnia 2015
Instrukcja kleszcza

Słońce, zieleń – samo zdrowie. A wśród liści czai się wróg, tak mały, że go nie widać: kleszcz.

Czytaj dalej