Aktualności Archiwum wpisów
Nie ignoruj udaru15 czerwca 2020 - Aktualności - Halina Sterczyńska
W czasie pandemii w wielu krajach maleje liczba pacjentów, leczonych z powodu udarów mózgu. Zapewne dlatego, że chorzy z łagodnymi objawami ignorują je, świadomie rezygnując z kontaktu ze służbami medycznymi w obawie przed narażeniem na zakażenie COVID-19.
Wobec braku szybkiej, zdecydowanej reakcji udar może skończyć się tragicznie.
Innym problemem jest niewiedza, czy raczej niewystarczająca informacja o bieżącej strukturze funkcjonowania ochrony zdrowia, o tym, że w szpitalach w żadnym momencie nie ograniczono możliwości leczenia chorób ostrych zagrażających życiu. Ten niebezpieczny trend obserwuje się także w Polsce. W marcu i kwietniu gwałtownie spadła liczba osób hospitalizowanych z powodu udaru mózgu. Wydaje się, że znaczne zmniejszenie liczby chorych leczonych z powodu ostrego udaru wykażą także analizy danych majowych.
– Niepokój związany z epidemią może być uzasadniony, ale nie powinien przesłaniać świadomości, że udar mózgu jest chorobą częstą, powszechną i– po prostu zawiadomienia pogotowia ratunkowego – może skończyć się tragicznie – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Chciałbym rozwiać wszelkie wątpliwości i zapewnić, że oddziały udarowe w całej Polsce działają, pozostają w ciągłej gotowości do leczenia ostrych udarów. Apelujemy by nie ignorować objawów, nawet jeśli nie wydają się nasilone. Prosimy nie zwlekać z wezwaniem pomocy. Podjęcie właściwej reakcji poprzedzić musi pozyskanie wiedzy i umiejętności rozpoznawania objawów udaru mózgu, dlatego tak ważna jest edukacja o którą apelują również organizacje międzynarodowe.
Takim bezpiecznym i wiarygodnym źródłem informacji jest internetowa platforma www.nietracszansynazycie.pl , która pomaga odnaleźć się w nowej dla wszystkich rzeczywistości, rozwiewa wątpliwości związane z postępowaniem w przypadku wystąpienia udaru mózgu i w czytelny sposób instruuje, co robić w sytuacji zagrożenia życia. Interaktywnym elementem witryny jest formularz kontaktowy, za pośrednictwem którego można skierować pytania do ekspertów.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
7 trików na pyłki
Jak nie dąb, to pokrzywa, trawy albo szczaw. W tym roku trawy zaczęły pylić wyjątkowo wcześnie, może więc szybciej skończą. Ale na pewno znajdzie się inny alergen. Jak żyć?
Noc z bezdechem
Kto z was budzi się w nocy po kilka razy, nie może zasnąć ponownie, rano wstaje niewypoczęty i cały dzień marzy o drzemce?