Styl życia Archiwum wpisów

Kolana chcą ruchu25 czerwca 2020 - Styl życia -

Boli kolano? Bardzo możliwe, że wcale nie z powodu przeforsowania w trakcie uprawiania sportu. A wprost przeciwnie – z braku ruchu.

Aktywność fizyczna odżywia i regeneruje staw. A podczas codziennych czynności zaangażowana jest zaledwie nieduża część chrząstki stawowej.

Co gorsza, problemy ze stawem kolanowym sprawiają, że nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. Ból uniemożliwia nam wysiłek, inaczej chodzimy, co źle wpływa na pozostałe stawy nóg i kręgosłup.

Jest wiele przyczyn kłopotów ze stawami kolanowymi. Jednak nie występują one jedynie u osób po wypadkach komunikacyjnych i miłośników aktywności sportowej. Przeciwnie – choć do ortopedy coraz częściej trafiają osoby młode, to nie powodu urazu sportowego, ale siedzącego trybu życia.

Bo kolana potrzebują ruchu. Aktywność fizyczna odżywia i regeneruje staw. A podczas codziennych czynności zaangażowana jest zaledwie nieduża część chrząstki stawowej, co prowadzi do patologii. Staw powinien być prawidłowo ukrwiony, a chrząstka stawowa nawodniona. Odwodnienie prowadzi do kruszenia się chrząstki i powstawania jej trwałych ubytków. To ruch sprawia, że chrząstka stawowa jest prawidłowo uwodniona i odżywiona, dzięki czemu optymalnie się regeneruje.

Czego jeszcze, oprócz bezruchu, nie lubią kolana?
– pracy w pozycji stojącej, co prowadzi do tzw. przeciążeń statycznych
nadwagi
– palenia tytoniu, co ogranicza dostarczanie tlenu do chrząstki stawowej.
– oczywiście urazów. Najczęściej dochodzi do nich podczas gry w piłkę nożną, takich gier, jak siatkówka, koszykówka i piłka ręczna, biegania. Najgorzej, gdy uprawiamy sport na sztucznych, twardych nawierzchniach z dobrą przyczepnością. Dochodzi wtedy do urazu skrętnego zablokowanego.

Jak się ruszać, aby sobie nie zaszkodzić? Rodzaj uprawianej dyscypliny należy dobrać do wieku, a obciążenia do naszych aktualnych możliwości. Po 40 roku życia warto jeździć na rowerze, pływać (stylem grzbietowym lub kraulem – żabka nie jest zalecana), uprawiać nordic walking lub codzienną gimnastykę. Forsowne spacery, bieganie, gry zespołowe czy zajęcia typu crossfit i aerobik stepowy nie powinny być dominującymi formami ruchu.

– Najlepsza rekreacja to ćwiczenia wykonywane co drugi dzień: taki tryb pozwala tkance mięśniowej na regenerację (w odróżnieniu od codziennego wysiłku fizycznego) – tłumaczy dr n. med. Piotr Wiśniewski, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu z kliniki Carolina Medical Center w Gdańsku.
A więc: kolana w ruch!

Halina Sterczyńska
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

11 stycznia 2014
Taka sytuacja

Chorzy na Parkinsona nie mają dzisiaj szans. Ci tylko z drżeniem rąk mogą jeszcze wyjść na ulicę. Pozostali z powodu niesprawności są uzależnieni od rodzin.

Czytaj dalej

1 października 2014
Znajdź dobry szpital

Gdy słyszysz, że ty lub twój bliski cierpi na poważną chorobę, jesteś zagubiony. Nie wiesz, do którego lekarza się zwrócić. W jakim szpitalu leczą najskuteczniej? Gdzie potraktują cię przyjaźnie? Musisz podjąć decyzję, być może na wagę życia.

Czytaj dalej