Choroby Archiwum wpisów

Jaskółki medycyny2 listopada 2016 - Choroby -

Czy udało wam się porozmawiać z lekarzem o swoim leczeniu, tak od serca – zasugerować własny pomysł na terapię?

Przecież każdy z nas zna swój organizm najlepiej, wyczuwa zachodzące w nim zmiany. Takie obserwacje są skarbnicą wiedzy dla lekarza rodzinnego i nie tylko.

Większość pacjentów w gabinecie lekarza siedzi cicho, wysłuchuje potulnie diagnozy, by po kilku minutach wylądować w aptece. Ale ten czas się kończy. Do akcji wchodzą pacjenci innowatorzy!

Na Zachodzie powstają grupy wsparcia, stowarzyszenia osób, które wymieniają się doświadczeniami w chorobie, pragnąc pomóc sobie i lekarzom w znalezieniu jak najlepszej metody leczenia. I nie chodzi o tych, którzy o swoim zdrowiu (raczej chorobie) opowiadają długo i namiętnie w przychodnianej kolejce, ale o tych, którzy idą znacznie dalej – wynalazców. Oni stanowią dla mnie fenomen pacjenta innowacyjnego.

16-letni Brytyjczyk z chorobą Leśniowskiego-Crohna po resekcji jelita musi nosić worek stomijny. To upokarzające, szczególnie wobec rówieśników. Problemem było dla niego sprawdzanie poziomu wypełnienia worka stomijnego, co trzeba robić bardzo dyskretnie. Wykorzystał w tym celu rękawiczkę do konsoli, wyposażoną w sensory. Przerobił ją za pomocą technologii blue tooth i otrzymuje powiadomienia o wypełnieniu worka na telefon. Proste?

W Polsce też mamy pacjentów innowatorów, jak programista Wojtek Wojciechowski z Elbląga. Dla chorego 11-miesięcznego syna stworzył model serca w programie 3D. W ten sposób ułatwił i przyspieszył przeprowadzenie skomplikowanego zabiegu dla swojego dziecka. Wykorzystał swoją wiedzę informatyczną. Jak przyznaje, problemem było jedynie wyznaczenie granicy tkanki w modelu. Czyż nie jest to najlepszy dowód na możliwość idealnej współpracy lekarza i pacjenta?

To są jaskółki medycyny. Bo póki co, większość pacjentów w gabinecie lekarza siedzi cicho, wysłuchuje potulnie diagnozy, by po kilku minutach wylądować w aptece. Bierni, ale wierni swojemu lekarzowi, z którym z rzadka dyskutują.

Ale ten czas się kończy. Do akcji wchodzą pacjenci innowatorzy!

Inspirację czerpałem z wykładu przedstawicieli Centrum Nauki Kopernik na gali wręczenia „Złotego Skalpela” przez pismo „Puls Medycyny”.

Ryszard Sterczyński
Inne wpisy autora

Komentarze: 0

O blogu:

Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.

Czytaj dalej

Czytaj także:

Już wiesz, co zjesz

Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.

Czytaj dalej

Rodzice jak dzieci

Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.

Czytaj dalej

Poprzednie wpisy:

16 lipca 2015
Posmaruj się!

Przyszły takie czasy, że należy oglądać się nie tylko za siebie, ale i na siebie. Krzywdę na wakacjach mogą zrobić nie tylko komary i kleszcze, ale również…słońce.

Czytaj dalej

20 stycznia 2015
Pomoc w depresji

W Polsce 1,5 mln osób choruje na depresję. Jest groźna dla życia: wielu chorych podejmuje próby samobójcze.

Czytaj dalej