Choroby Nowotwory Archiwum wpisów
Waga w dół!15 września 2014 - Choroby Nowotwory - Halina Sterczyńska
Nie razi mnie otyłość. Wierzę, kiedy ktoś mówi, że ze swoją tuszą czuje się piękny. Jednak często chodzi nie o estetykę, a o życie.
Bo dodatkowe kilogramy mogą mieć związek z wieloma chorobami. Wystarczy wymienić nowotwory: okrężnicy, odbytnicy, przełyku. Raka piersi po menopauzie, nowotwory endometrium, nerki, trzustki i pęcherzyka żółciowego. U chorych na raka piersi kobiet przed menopauzą otyłość zwiększa śmiertelność.
W Polsce nadwagę lub otyłość ma 61 proc. mężczyzn i 45 proc. kobiet. To nie są najnowsze dane: pochodzą z 2009 r.. Ale dowodzą, że osób XL wśród nas przybywa, bo w r. 1996 było ich znacznie mniej.
Dlaczego za dużo jemy, najadamy się na zapas? Nie ma w tym naszej winy – tak jesteśmy zaprogramowani. Gromadzenie energii pozwala przetrwać nam i naszemu gatunkowi. Tylko że dziś nie potrzebujemy energii tak dużo, bo pożywienie zdobywamy nie polując na mamuty, ale…klikając myszką.
Samych otyłych dorosłych (czyli tych z większym niż nadwaga problemem) jest w Polsce 15,8 proc. Na Węgrzech 28,5 proc., w Irlandii 23 proc., w Wielkiej Brytanii 26,1 proc. i tylko 10 proc. Norwegów.
Jak sprawdzić, czy ważymy w normie? Od dawna znany sposób to obliczyć swoje BMI. Czyli podzielić wagę w kilogramach przez wzrost do kwadratu w metrach. Dobrze, kiedy wynik tego działania to 18,5 do 24,9.
Ale to nie wszystko. Bardzo ważnym wskaźnikiem jest też tzw. WHR, czyli wynik dzielenia obwodu talii przez obwód bioder. Niedobrze, kiedy u kobiet jest równy lub większy niż 0,8, a u mężczyzn – 1. Dowodzi to otyłości brzusznej – tzw. sylwetki typu jabłko.
Bardzo ważnym wskaźnikiem jest tzw. WHR, czyli wynik dzielenia obwodu talii przez obwód bioder.
Dlaczego źle się dzieje, kiedy tłuszcz odkłada się właśnie w pasie, a nie gdziekolwiek indziej? Bo tam tkanka tłuszczowa, tzw. trzewna, jest bardziej ukrwiona niż podskórna. Inaczej przebiega w niej przemiana materii. Więcej jest tam receptorów, czyli białek, łączących się z określonymi substancjami i dających początek reakcjom komórek. Mówiąc po prostu, więcej okazji do złego…
Jak więc nie dopuścić do poważnej choroby? Oczywiście mniej jeść. Ale nie tylko. Niespodzianka: według naukowców jeszcze ważniejsze niż dieta są ćwiczenia. Nie dopuszczają do odkładania się tłuszczu i poprawiają stężenie kluczowych dla zdrowia hormonów.
Oto recepta na to, jak zmniejszyć ryzyko wielu rodzajów nowotworów:
– zachować optymalne BMI 21-23
– maszerować w szybkim tempie codziennie przez przynajmniej 30 minut
– jeść więcej produktów roślinnych
– przyjmować mniej kalorii, jeść mniej soli, czerwonego i przetworzonego mięsa oraz mniej pić alkoholu
PS. Informacje pochodzą z wystąpienia dr. Barbary Radeckiej z Opolskiego Centrum Onkologii podczas IV Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Wiedza ratuje życie
Jak drużyna przygotowuje się do meczu? Ogląda filmy z rozgrywek, podczas których walczył przeciwnik.
Instrukcja kleszcza
Słońce, zieleń – samo zdrowie. A wśród liści czai się wróg, tak mały, że go nie widać: kleszcz.