Choroby Archiwum wpisów
Serce kobiety4 listopada 2015 - Choroby - Halina Sterczyńska
Typowy objaw zawału to ból w klatce piersiowej, który promieniuje do lewej ręki, ramion, szyi, żuchwy. Jednak u kobiety może to wyglądać inaczej.
Nie boli w klatce piersiowej, ale np. kark lub plecy, a nawet łokieć! Pojawiają się nudności i wymioty, duszność, osłabienie, przyspieszenie rytmu serca i jednocześnie słabe tętno.
Jeśli coś się dzieje w klatce piersiowej, wzywaj pomoc, nie dbając o to, czy się wygłupisz czy nie.
Nie zawsze te objawy traktowane są serio zarówno przez pacjentki, jak i przez lekarzy. Uważa się, że to ból kręgosłupa albo objawy nerwicowe. Panie, jeśli źle się czują, też nie kwapią się do wezwania pomocy.
Znacie to? Wezmą mnie pewnie do szpitala, to jeszcze przedtem pranie wstawię, obiad na trzy dni ugotuję, żeby tu wszystko mieli, i najpierw odkurzę, bo wejdą ratownicy, a tu nie posprzątane…
Im szybciej osoba z zawałem otrzyma pomoc, tym większe ma szanse na uratowanie życia i zdrowia. Ale trzeba wiedzieć, że to zawał.
Nie troszczymy się o siebie, więc i nas też nie traktują poważnie. W wykrywaniu chorób serca angiografię wieńcową wykonuje się u 60 proc. mężczyzn i tylko u 47 proc. kobiet. A codziennie w Polsce umiera na serce 476 osób. W tym 250 kobiet – więcej niż połowa. Choroby układu krążenia zabijają więcej kobiet niż wszystkie nowotwory razem wzięte.
Polka ciągle żyje średnio o 5 lat krócej niż Szwedka, a 3 lata krócej niż przeciętna mieszkanka Unii Europejskiej. Na 100 tys. mieszkańców przypada u nas o 30-40 proc. zawałów więcej niż w Danii.
Fakt, że kobiety zaczynają chorować na serce średnio o 10 lat później niż mężczyźni. Mamy więc czas, żeby się przygotować. Co robić? Zdawałoby się, że to już znane i oczywiste. Ale widocznie jednak powtarzanie nie działa. Więc jeszcze raz: mierzyć ciśnienie i poziom cholesterolu, nie tyć, ćwiczyć, nie palić, zdrowo się odżywiać. Ściąga na www.modanaserce.pl
A w kwestii zawału: zasada jest jedna dla pań i panów. Jeśli coś się dzieje w klatce piersiowej, wzywaj pomoc, nie dbając o to, czy się wygłupisz czy nie. Lepiej żyć ze świadomością pomyłki niż w ogóle nie żyć.
Komentarze: 0
O blogu:
Wierzymy, że każdy trzyma swoje zdrowie w swoich rękach. Blog powstał po to, żeby dać wyraz naszym osobistym poglądom na ten temat, ale też przekazać rzetelną wiedzę, podsunąć wskazówki dla tych, którzy na naszą stronę trafią.
Czytaj także:
Już wiesz, co zjesz
Coraz więcej konsumentów chce wiedzieć, co je. Jednak droga do uzyskania tej wiedzy nie jest łatwa.
Rodzice jak dzieci
Chcecie wiedzieć, jak ciężko opiekować się schorowanymi rodzicami, po zabiegach, na wielu lekach? Nie? Bo to zaburza wasz idealny świat. Niedługo w nim będziecie.
Poprzednie wpisy:
Żeby się chciało żyć
Jak żyć? Normalnie, tak, jak się da. A jak żyć z ciężką chorobą?
Sam z Alzheimerem
Obserwuję na Facebooku kilka grup, poświęconych opiece nad chorymi z Alzheimerem, otępieniem, demencją. Do tych grup należą głównie kobiety, całodobowo zajęte swoimi rodzicami lub teściami.